Turistická výprava – Klíč

Letošní školní rok vyšla první turistická výprava na sobotu 1. října. Paní učitelka Tadlíková ji naplánovala na nedaleký kopec Klíč. Očekávaly jsme, že kvůli předpokládanému nepříznivému počasí a vcelku náročnému výstupu bude málo zájemců, ale byly jsme mile překvapeny. Přihlášených bylo 14 žáků a ještě se k nám přidali dva deváťáci i s tatínkem (známá trojka Šůmovi + Moštěk) a část rodiny Trojanovy. Nesmíme zapomínat na dětský doprovod paní učitelky Radky Veselé – Honzíka a paní asistentky Krajňákové – Zoe. No, a co by to bylo za výpravu do přírody, kdyby chyběli psi! Uvědomělý Arthas vedl výpravu a za ním poštěkávali Čipa s Benem.

Hned po výstupu z vlaku ve Svoru začala cesta nebezpečně stoupat a chvíli to vypadalo, že někteří jedinci nedojdou na vrchol. Bolely je nožičky, tížily batohy a nepřicházela přestávka na svačinku. Ovšem paní učitelka Holubová je nenechala pofňukávat, občas nějaký ten batůžek poponesla, a tak kýženého cíle přece jen dosáhli všichni! Za odměnu jim ovšem nebyl překrásný výhled, který Klíč obvykle poskytuje, ale jen kratičká přestávka na svačinu s výhledem na všudypřítomnou mlhu. Zdatní turisté, kteří na kopec téměř vyběhli, by totiž jinak zmrzli, kdyby čekali na vršku moc dlouho.

Zpátky se už šlo lépe, i když cesta po kamenech občas klouzala. Tentokrát poponášel batůžky pan asistent Kolář, který dělal zadní spojku, kdyby náhodou někdo uklouzl. Děti měly čas víc si povídat, napít se ze známé studánky, kontrolovat, zda nezkolabuje auto na ovládání, které řídil Hozna Moštěk, a těšily se na slíbenou cukrárnu v Novém Boru. Jelikož všichni nabrali výborné tempo, v cukrárně jsme byli brzy a měli čas na dobrůtky. Navíc jsme zjistili supr zajímavost: krásné sochy, které zdobí náměstíčko v Novém Boru u cukrárny, nebo třeba socha Flétnistky v České Lípě u Unionky je dílem dědečka naší turistky Karolínky Baškové!

Pak už nás čekala jen cesta vlakem zpátky, bohužel vlak měl 20 min. zpoždění. Unavení turisté tak čekali ve vyhřáté čekárně a těšili se, až si doma dají zasloužený obídek. Vždyť také ujít 12 km, to se každý den nepovede!

Děkujeme všem zúčastněným za statečnost a těšíme se na další výpravu!

Mgr. Dominika Holubová